Таємничий ізотоп: Які проблеми приніс Європі російський рутеній-106

У світі знову заговорили про ядерну аварію - вперше з часів "Фукусіми"

Таємничий ізотоп: Які проблеми приніс Єв…

Тривожні новини

Першими про небезпеку в повітрі заявили на початку жовтня німецькі та італійські джерела - засоби радіаційного контролю зафіксували в атмосфері більшості країн континенту радіоактивний елемент рутеній-106, повідомляє BBC. За звичайних умов цього радіоактивного елемента практично немає в повітрі.

Починаючи з 6 жовтня, рівні вмісту елемента в атмосфері знижувалися. До листопада європейські станції перестали фіксувати його наявність, зазначалося в звіті французького інституту радіозахисту (IRSN).

Також забруднення рутенієм-106 було виявлено в пунктах збору проб на півдні Уралу, в Татарстані, в Ростовській і Волгоградській областях.

Рутеній знайшли і на українських територіях, проте радіоактивна хмара зачепила лише окупований Крим і південні регіони країни.

При цьому вміст рутенію-106 в атмосфері України зафіксували ще 6 жовтня, однак його концентрація була безпечною.

Що таке рутеній-106

Рутеній - це метал сріблястого кольору, що відноситься до платинової групи. У природі зустрічається сім стабільних ізотопів цієї речовини.

Рутеній-106 (або скорочено Ru-106) виникає як результат процесів, які відбуваються на атомних електростанціях. По суті це залишковий продукт розпаду урану-235. Серед усіх ізотопів Ru-106 має найбільш довготривалий період напіврозпаду, який перевищує один рік.

За нормальних умов рутеній відсутній у навколишньому середовищі, і будь-яка його концентрація в повітрі свідчить про те, що сталася аварія. Моделювання з урахуванням погодних умов показало, що джерело викиду радіоактивних речовин знаходиться на Уралі. Невдовзі було названо точне місце викиду - село Аргаяш Челябінської області. Саме там було зафіксовано "екстремально високе забруднення" ізотопами рутенію, яке перевищило показники попередніх місяців в 986 разів, передає Deutsche Welle.

"Росатом" спершу заперечував забруднення рутенієм, проте зрештою в агенстві змушені були підтвердити викид. Проте причина надзвичайної події офіційними російськими джерелами так і не була названа.

Ядерний вибух і супутник, яких не було

Згідно з першою версією, стався витік із ядерного реактора. Однак ця версія навряд чи правдива, оскільки в такому разі в атмосфері був би виявлений не тільки рутеній, а й інші радіоактивні ізотопи, відзначили в ISRN.

Другу версію - падіння на Землю штучного супутника, обладнаного термоелектричним генератором із рутенієм - також невдовзі спростували. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) не зафіксувало падінь супутників в період, коли рутеній був виявлений в атмосфері Європи.

Одне з недобудованих приміщень ВО "Маяк"

Проблеми з утілизацією ядерних відходів?

Найімовірнішою на сьогодні вважається версія, пов'язана із проблемами з утилізацією ядерних відходів. Неподалік уже згадуваного села Аргаяш розташоване підприємство з виробництва компонентів ядерної зброї та регенерації відпрацьованого ядерного палива "Маяк".

Правозахисниця Надія Кутєпова висловила припущення, що аварійний викид рутенію-106 стався в період 25-26 вересня 2017 року на електричній печі заскловування високоактивних ядерних відходів заводу з переробки ядерних відходів.

Проте у заяві від 21 листопада представники "Маяка" підкреслили, що рутеній на їх підприємстві не виробляється, після чого правозахисниця уточнила, що рутеній, застосовуваний для переробки ядерного палива, був утворений у процесі експлуатації печі". Версію Кутепової підтримали екологи з "Грінпіс Росія". Якщо викид стався на комбінаті "Маяк", це могло статися під час заскловування відходів відпрацьованого ядерного палива, вважають там.

Під час заскловування радіоактивні матеріали в формі рідини або порошку змішують зі склоутворювальними матеріалами, нагрівають до температури 1000 градусів за Цельсієм, заливають суміш, що вийшла в контейнери з товстими стінками з нержавіючої сталі і закопують в землю.

Однак у ВО "Маяк" продовжують категорично спростувати причетність до викиду небезпечного ізотопа.

Вид на сховище ядерних відходів ВО "Маяк"

Радіоактивний "Маяк"

Комбінат "Маяк" - легендарне підприємство, яке є одним з найстаріших атомних об'єктів у світі. Заснований "Маяк" був ще 1948 року. На цьому комбінаті були створені компоненти для першої радянської атомної бомби.

Виробництво на "Маяку" надзвичайно брудне. Довгий час радіоактивні відходи "Маяка" взагалі відкрито скидалися в річки і озера, пише ТСН.

За весь час роботи на "Маяку" відбулося кілька десятків великих і дрібних аварій. Найсерйозніша сталася 1957 року. Тоді на "Маяку" вибухнула ємність із радіоактивними відходами. Цей інцидент отримав назву Киштимська аварія, оскільки найбільше від неї постраждало розташоване поруч місто Киштим. До аварії на ЧАЕС це була найсерйозніша атомна катастрофа в історії людства.

Які наслідки викиду?

За припущенням французького інституту IRSN, в атмосферу могло бути викинутр від 100 до 300 терабеккерелей радіоактивності. Для порівняння, дозволений річний викид комбінату "Маяк" рутенію-106 в сумі з його дочірнім ізотопом родієм-106 - в 10 тисяч разів менший. У разі такої аварії, за оцінками IRSN, потрібно захистити людей в радіусі декількох кілометрів від місця викиду.

Поява рутенію-106 в атмосфері європейських країн не повинна мати ніяких наслідків для здоров'я людей і навколишнього середовища, підкреслюють французькі фахівці.

Рутеній-106 не так легко поширюється в навколишньому середовищі і потрапляє в харчовий ланцюжок, як, наприклад, радіонукліди цезію, але безпосередню загрозу можуть виявити тільки фахівці на основі комплексних розрахунків.

Водночас у російському "Грінпісі" вважають, що навіть за умов малої концентрації ізотопу над Європою, його впливу зазнали десятки мільйонів людей, і у когось із них пізніше це може викликати проблеми зі здоров'ям.

Однак найбільші проблеми зі здоров'ям очікують мешканців Челябінської області Росії. Щоправда реальну інформацію про екологічну ситуацію у цьому регіоні "Росатом" надійно приховує.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme