Взяти і помирити: Як радники Трампа загнали його в капкан планом капітуляції України

Після провалених Байденом дебатів все більше аналітиків з острахом очікують перемоги Трампа. Такий сценарій виглядає дуже поганим і для нас. Особливо з огляду на "мирний план", написаний радниками сера Дональда. Та чи дійсно все так катастрофічно?

Політичний оглядач
Взяти і помирити: Як радники Трампа загн…
Дональд Трамп. Фото: REUTERS/Marco Bello

Що Трамп і Байден наговорили про Україну на дебатах

Дональд Трамп під час дебатів із Джо Байденом не акцентував на своєму мирному плані (нагадаємо: у загальних рисах його "злили" у ЗМІ ще у квітні), а звів усе до нападок на опонента. Той у боргу не лишився. Отже, республіканець звинуватив візаві в тому, що той буцімто допустив вторгнення росії в Україну і тепер через "погану позицію" Байдена "Україна не виграє війну". "Вони втрачають дуже багато людей. І втрачають красиві міста з золотими куполами. І це дуже сумно. путін знав, що зі мною не можна грати. Війна в Україні не мала починатись, а тепер він захопить Україну", – розповідав Трамп. У відповідь Байден сказав, що "ніколи не чув стільки дурощів", а якщо припинити підтримку України, то "далі буде Польща, Білорусь, країни НАТО". Також діючий президент звинуватив опонента у намірах вивести США з НАТО.

Трамп повторив свої попередні закиди на адресу українського президента Володимира Зеленського, що той після кожного візиту до Америки повертається з $60 млрд у кишені і це "треба припинити". Разом із тим, хоч і не з першого разу, кандидат від республіканців заявив, що не підтримує умови миру, оголошені путіним – про територіальні поступки чотирма областями та відмову від вступу в НАТО.

Щоб більше не повертатися до цих дебатів, зауважимо: хоча ЗМІ, політичні експерти та політики за океаном і в Європі нажахалися провалом Байдена, який їм здався непереконливим порівняно з Трампом, крайнє за часом соцопитування продемонструвало практично незмінність підтримки виборцями обох суперників. То ж катастрофічні прогнози щодо результатів Байдена на президентських виборах у листопаді після провалених у червні дебатів варто сприймати лише як політичну технологію, спрямовану на виборців, які ще остаточно не визначилися. До того ж це не останні дебати. За графіком має бути ще три тури дебатування: 16 вересня та 1 і 9 жовтня.

Очевидно, що до самого дня голосування опоненти зроблять ще чимало кроків, спрямованих на посилення своїх позицій. Серед таких кроків Байдена, зокрема, ювілейний саміт НАТО, який відбудеться у Вашингтоні 9-11 липня. Хоча перед Україною на ньому і не запалять зелена світло членства, проте Байден після почутих заяв суперника буде зацікавлений в ухваленні документу з чіткою перспективою для Києва. Щоб Трамп у разі перемоги не зміг розвернути ситуацію в протилежний бік. Також не можна виключати, приміром, візиту Трампа до Києва або його зустрічі з президентом Володимир Зеленським десь в Європі. Глава української держави запрошував республіканця в гості, але це було раніше, коли ж Трамп і його команда технологів вирішать, що така зустріч додасть балів, вони на неї погодяться. Крім того, нагода поспілкуватися може з’явитися вже після дня голосування 5 листопада. Якщо американці підтримають Трампа, а не Байдена.

Як радники Трампа зробили винуватцем війни в Україні не путіна, а Байдена

У спрощеному вигляді "мирний план" Трампа виглядає так: Київ зможе отримувати військову допомогу США й далі лише в тому випадку, якщо почне мирні переговори з росією, у той же час Сполучені Штати попередять Москву, що будь-яка відмова від переговорів призведе до посилення американської військової підтримки України. Перефразовуючи відомого літературного героя, "взяти і посадити Україну і росію за стіл переговорів". Більш детально план авторства радників Трампа з питань національної безпеки генерал-лейтенанта у відставці Кіта Келлога і колишнього аналітика ЦРУ Фреда Флейца викладений на сайті Центру американської безпеки в Інституті політики "Америки передусім". Відразу звертає на себе увагу намагання зняти з Трампа підозру у грі на боці кремля. Аналітики пишуть: Трамп багато разів спілкувався з путіним, виловлював повагу до нього і не демонізував, але такий підхід – традиційний для президентів США ще з часів протистояння з СРСР під час холодної війни.

Келлог і Флейц звинувачують Байдена, що той "повним нерозумінням росії, путіна, України та НАТО створив умови, які змусили путіна віддати наказ про вторгнення в Україну у лютому 2022 року". Тобто у війні прямо звинуватити не російського диктатора, а свого ж президента. Чим не кремлівські наративи? Далі за текстом їх дуже багато. Зокрема, Байдену закидають те, що замість перемовин із путіним про деескалацію до повномасштабного вторгнення, США продовжували обіцяти Києву перспективу членства в НАТО. Загалом складається враження, що ця частина документу писалася в тісному контакті з росіянами.

Що ж на думку Келлога і Флейца мав робити американський президент? Підтримувати мир з путіним, відмовитися від членства України в НАТО принаймні у найближчі 10 років та надати Києву зброю ще у 2021 році, коли росія тільки накопичувала свою військову присутність на кордоні. Також Байдена звинуватили у недостатній підтримці України зброєю в перший рік війни та повільність в такій допомозі при підготовці контрнаступу у 2023-му. З цими закидами можна погодитися, але з одним важливим уточненням: не демократи, а республіканці, особливо трампісти, з усіх сил вставляли палки в колеса з голосуванням Конгресу за виділення Україні потужної допомоги. Через це американська зброя почала надходити зі значним запізненням.

Дуже цікавий пункт про проксі-війну Байдена з росією. Це типова конспірологічна теорія, в яку вірить і частина українців. Процитуємо: "Наприкінці 2022 року адміністрація Байдена почала використовувати українську армію для ведення проксі-війни, щоб просувати політичні цілі США щодо послаблення режиму путіна вдома та знищення його армії. Це була не стратегія, а надія, заснована на емоціях. Це не був план успіху". Також автори звинувачують Білий дім у небажанні мирних переговорів, у розриві дипломатичних контактів із Москвою, а мирний план Зеленського вони називають таким, що "ні до чого не прийшов".

Без НАТО та окупованих територій. Чому такий "мир" невигідний самому Трампу

Останній пункт документу "Час зупинити вбивства" містить низку ідей щодо мирних переговорів. Поради аналітики дають не Трампу, а Байдену. Той має відкласти членство України в НАТО на тривалий період, щоб заохотити путіна до переговорів. США мають продовжувати допомагати нашій державі озброєнням, але в обмін на участь у переговорах із росією. Крім того, пропонується заохочувати путіна обмеженим послабленням деяких санкцій, а повністю їх зняти лише після укладення угоди, вигідної Україні. При цьому автори визнають, що дипломатичне вирішення питання повернення окупованих територій навряд чи можливе за президентства путіна.

Свій варіант вони вважають сприятливим для Києва, який зможе розмовляти з позиції сили. Москва ж продовжуватиме нести значні збитки, якщо не погодиться сісти за стіл переговорів. В останніх абзацах документу його творці знову кидаються камінням у бік Байдена, вважаючи, що він не зможе реалізувати запропонований план. А реалізує його тільки новий президент. Тобто Трамп. Україні ж, пишуть Келлог та Флейц, буде важко сприйняти переговори з втратою територій та не покладенням на росію відповідальності за влаштовану нею бійню, але головне зараз – припинити війну.

Витвір двох радників Трампа експерти оцінили переважно негативно. Найбільш влучною видається оцінка Браяна Тейлора, професора політології в Сіракузькому університеті: запропоновані ідеї не влаштують ані Україну, ані росію, адже перша хоче захистити свою територію, свій народ і свою демократію від російського насилля, а друга планує отримати політичний контроль над Україною і знищити саму ідею окремої української нації. Але в разі обрання Трамп спробує реалізувати ці поради, якими б безглуздими вони не виглядали.

Свого часу Depo.ua аналізував, чи стане перемога Трампа вселенською катастрофою. Нагадаємо один із пунктів: Трамп – типовий популіст, він говорить те, що сприймається його виборцями тут і зараз. Серед них багато жителів американської глибинки, так званих "реднеків", для яких біди українців дуже далекі. Вистачає і прихильників різних теорій змов, представників релігійних консервативних громад, які бачать у війнах Божу кару, а не велику політику. Простіше кажучи, не факт, що в разі повернення в Білий дім Трамп робитиме те, про що емоційно і досить поверхово розповідає виборцям. Він хоче скласти враження сильного президента, здатного будь-кого посадити за стіл переговорів. Наскільки сам у це вірить, сказати складно. Але точно можна сказати про дві важливі речі, які безумовно вплинуть на його політику щодо України.

Перша річ: другий термін правління сера Дональда з першого дня буде насичений скандалами, пов’язаними з низкою кримінальних справ, в яких він фігурує. Демократи не даватимуть йому спуску. Для переключення уваги Трампові будуть потрібні перемоги на зовнішній арені. Він захоче стати "месією-миротворцем". Тому шукатиме точки дотику як із Києвом, так і з Москвою. Нескладно передбачити, що з боку путіна поступок не буде. То ж і українська влада має стояти на своєму. Чи припинить в такому разі Америка допомагати Україні зброєю? Ні, бо інакше Трампа звинуватять у тому ж, у чому він зараз звинувачує Байдена. Чи "ляже" він під путіна, як того багато хто боїться? Також ні, інакше демократи ініціюють процедуру імпічменту, звинувачуючи його у державній зраді. То ж радники, які написали "мирний план" для Трампа, серйозно його підставили, адже реалізувати це без значних іміджевих втрат для самого політика неможливо. Будь-які пропозиції поступитися територіями, без різниці Крим, Донбас чи ще щось, сприйматимуться як тиск президента США на Київ. Тиск на користь агресора.

Друга річ: Трамп дивиться на політику як на бізнес. Вигідно або не вигідно, буде фінансовий зиск чи не буде. Очевидно, з цієї точки зору вигоди підтримувати Україну він поки не бачить, а тільки зайві витрати. Взагалі, між Трампом та нашою владою і при Петру Порошенку, і при Володимиру Зеленському стосунки складалися нерівно. Можна згадати, як вояжери з-за океану шукали компромат на Байдена через участь його сина Гантера в бізнесі в нашій країні. Але не факт, що в разі обрання Трамп не погляне на Україну як на успішний для самої Америки бізнес-проект. Й одночасно успішний для його іміджу. Тому не зайвим було б продумати, що запропонувати можливому новому-старому хазяїну Білого дому, щоб той міг зробити складовою свого успіху. Наприклад, на відміну від обережного Байдена, Трамп цілком спроможний всі заморожені російські гроші в Америці спрямувати на відбудову України. Не відсотки, як зробили в ЄС, а російські мільярди. Його виборці з глибинки нічого не втратять, а він особисто покаже свою "крутизну".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme